Czy komornik ma prawo zabrać 500 plus?

Czy dla komornika środki otrzymywane w ramach projektu 500 plus to pieniądze jak każde inne na koncie dłużnika? Czy ma prawo je zająć? Przepisy prawa określają, że wszystkie rodzaje świadczeń wychowawczych są wolne od zajęć komorniczych. Szczegóły poniżej.

Czy 500 plus jest wolne od zajęcia komorniczego?

500 plus to świadczenie rodzinne, które otrzymuje wiele polskich rodzin, by zadbać o swoje dzieci. To dla nich dodatkowe źródło gotówki. Zastanawiasz się, czy w razie popadnięcia w długi komornik może zabrać środki z 500 plus?

Wszystkie  świadczenia socjalne są zwolnione z egzekucji komorniczych. Zgodnie z polskim prawem 500 plus jest zatem wolne od zajęcia komorniczego, co oznacza, że komornik nie ma takich uprawnień, nawet jeśli mamy długi. Są to bowiem środki przeznaczone na opiekę nad dziećmi. Są jednak sytuacje, w których komornik przejmuje te pieniądze.

Wyjątkowe sytuacje – komornik zajmuje środki z 500 plus

Środki z 500 plus zostają w szczególnych przypadkach zajęte przez komornika. Dlaczego? Otóż świadczenie najczęściej jest przelewane na konto rodziców przeznaczone do codziennego użytkowania. Wtedy są one traktowane przez urzędnika jak każde inne środki będące na koncie.

Pieniądze z 500 plus komornik może zająć nawet wcześniej, niż dłużnik otrzyma pismo komornicze. Po otrzymaniu przez komornika pisma pozwalającego mu wejść na konto osoby zadłużonej, wysyła informację online na konta bankowe dłużnika, które od razu są blokowane. 

Osobne konto na świadczenie 500 plus

Najlepiej założyć zatem specjalne konto do obsługi środków 500 plus. To sposób, by uchronić pieniądze przez zajęciem przez komornika w razie ewentualnych długów. W ofercie wielu banków są konta przeznaczone na środki z 500 plus. Formalności i wymagania do założenia takiego konta są proste i znacznie skrócone. Alternatywą jest tradycyjny rachunek i wpisanie jego numeru we wniosku o 500 plus – to również powinno stanowić zabezpieczenie dla środków otrzymywanych na dzieci. 

Spis inwentarza Bydgoszcz

Niniejsza strona ma charakter informacyjny i nie stanowi reklamy działalności prowadzonej przez komornika