Auta komornicze – jak kupić auto z aukcji komorniczej?

Licytacja komornicza to okazja do zakupu samochodu w atrakcyjnej cenie. Jeśli ich właściciele mają zobowiązania finansowe, których nie regulują, taki pojazd może trafić do komornika, który wystawi go na licytację. Uzyskane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczane do spłaty zadłużenia.

Licytacje komornicze auta – szansa na zakup w przystępnej cenie 

Licytacje komornicze to możliwość nabycia mieszkania, auta lub innych ruchomości w przystępnej cenie. Cała procedura nie jest skomplikowana. Informacje o planowanych licytacjach są powszechnie dostępne – są one publikowane zarówno w tradycyjnej prasie lokalnej, jak i w Internecie. Największą popularnością cieszą się licytacje komornicze aut osobowych. Można znaleźć dobrą okazję i kupić wybrany pojazd w świetnym stanie za atrakcyjną kwotę.

Licytacje komornicze aut – gdzie szukać informacji? 

Komornik, który zajmuje samochód, ma obowiązek poinformować o licytacji co najmniej 14 dni przed jej terminem. Polecamy stronę internetową Krajowej Izby Komorniczej, serwisy poszczególnych Urzędów Skarbowych, sądów oraz strony konkretnych kancelarii komorniczych. Można też wybrać się do nich osobiście i zapoznać się z pełną treścią obwieszczenia. 

Można też zadzwonić i zapytać o szczegóły – jak wyposażenie czy stan techniczny. Podstawowe dane – rok produkcji, cena wywoławcza, historia serwisowania i napraw oraz aktualne zdjęcia powinny znaleźć się w ogłoszeniu. W obwieszczeniu niezbędna jest też data licytacji oraz miejsce. 

Licytacje komornicze pojazdów – zastaw 

By wziąć udział w licytacji komorniczej, trzeba wpłacić rękojmię w wysokości 10 proc. szacowanej ceny przedmiotu. Zobrazujemy to na przykładzie. W przypadku samochodu, którego wartość określono na 100 tys. zł, każdy uczestnik musi wpłacić wadium w wysokości 10 000 zł. Zostanie ona zwrócona wszystkim, którzy aukcji nie wygrali. 

W przypadku zwycięzcy, od kwoty do zapłaty odejmuje się już wadium. Nowy właściciel może od razu odebrać auto. Pamiętaj też o dokumentach dotyczących samochodu, czyli o dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu, by sprawnie dokonać jego rejestracji.

Aukcje komornicze aut – sprawdź aktualność ogłoszenia 

Nie ma specjalnych wymogów dla uczestników poza wspomnianym już zastawem. Nie trzeba też zgłaszać swojego uczestnictwa w licytacji wcześniej. Licytacje mają charakter powszechny i otwarty. Trzeba jedynie posiadać środki oraz mieć dowód osobisty podczas licytacji. Polecamy także upewnić się wcześniej, że jest aktualna. Jeśli dłużnik spłaci zadłużenie, licytacja zostanie odwołana.

Auta komornicze – co z ew. reklamacją? 

Kupno auta na licytacji komorniczej wiąże się też z pewnym ryzykiem. Na taki pojazd nie obowiązuje gwarancja – nie można zgłosić reklamacji. Samochód może nie być w idealnym stanie technicznym, co wiąże się z koniecznością inwestowania. Trzeba mieć na uwadze, że należał do kogoś, kto nie spłacał długu, czyli jest możliwe, że nie dbał także o swój pojazd. Może okazać się, że naprawa i renowacja auta pochłonie duże nakłady finansowe. 

Spis inwentarza Bydgoszcz

Niniejsza strona ma charakter informacyjny i nie stanowi reklamy działalności prowadzonej przez komornika