Auta komornicze – jak kupić auto z aukcji komorniczej?

Licytacja komornicza to możliwość np. zakupu samochodu w cenie niższej niż suma oszacowania. Jeśli ich właściciele mają zobowiązania finansowe, których nie regulują, taki pojazd może zostać zajęty przez komornika sądowego, który wystawi go na licytację. Uzyskane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczane na spłatę zadłużenia.

Licytacje komornicze – informacja 

Licytacje komornicze to możliwość nabycia mieszkania, auta lub innych ruchomości w cenie niższej niż suma oszacowania. Cała procedura nie jest skomplikowana. Informacje o planowanych licytacjach są powszechnie dostępne – są one publikowane w Internecie.

Licytacje komornicze – gdzie szukać informacji? 

Strona internetowa licytacje.komornik.pl, strona internetowa Sądu Rejonowego oraz strony konkretnych kancelarii komorniczych. Można też wybrać się do nich osobiście i zapoznać się z pełną treścią obwieszczenia. 

Można też zadzwonić i zapytać o podstawowe dane np. rok produkcji, cenę wywoławczą oraz aktualne zdjęcia. W obwieszczeniu niezbędna jest też data licytacji oraz miejsce. 

Licytacje komornicze pojazdów – wadium 

By wziąć udział w licytacji komorniczej, trzeba wpłacić rękojmię w wysokości 10 proc. szacowanej ceny przedmiotu najpóźniej dzień przed rozpoczęcie licytacji. Np. w przypadku samochodu, którego wartość określono na kwotę 100 tys. zł, każdy uczestnik musi wpłacić wadium w wysokości 10.000 zł. Zostanie ona zwrócona wszystkim, którzy aukcji nie wygrali. 

W przypadku zwycięzcy, od kwoty do zapłaty odejmuje się już wadium. Nowy właściciel może od razu odebrać auto po zapłacie reszty zaoferowanej ceny. Pamiętaj też o dokumentach dotyczących samochodu, czyli o dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu, by sprawnie dokonać jego rejestracji.

Aukcje komornicze – osoby wyłączone 

W związku z faktem, iż licytacje komornicze są czynnościami publicznymi, każda osoba ma prawo bierni w nich uczestniczyć. Aktywni uczestnicy zostali ustawowo ograniczeni przez ustawę w związku z zakazem udziału w aukcji osób bezpośrednio związanych z dłużnikiem lub osobą prowadzącą egzekucje.

Licytować nie może: komornik; dłużnik; małżonkowie komornika i dłużnika; rodzice komornika i dłużnika; rodzeństwo komornika i dłużnika; dzieci komornika i dłużnika; osoby biorące udział w procesie przygotowywania i przeprowadzania licytacji; w przypadku ponownej licytacji – tzw. opieszały nabywca (zwycięzca pierwotnej licytacji, który w przepisanym terminie nie uiścił ceny w całości lub części).

Auta komornicze – co z ew. reklamacją? 

Kupno auta na licytacji komorniczej wiąże się też z pewnym ryzykiem. Na taki pojazd nie obowiązuje gwarancja – nie można zgłosić reklamacji.

Spis inwentarza Bydgoszcz

Niniejsza strona ma charakter informacyjny i nie stanowi reklamy działalności prowadzonej przez komornika