Licytacje komornicze domów

Zakup nieruchomości to zawsze poważna decyzja – można wybrać mieszkanie albo dom z rynku pierwotnego lub wtórnego albo też z licytacji komorniczej. To świetne okazje, by znaleźć wyjątkowe okazje. Jak to wygląda i jak sfinalizować taką transakcję?

Zajęcie nieruchomości przez komornika

W trakcie egzekucji komorniczej mogą zostać zajęte różne elementy majątku dłużnika – między innymi nieruchomościami, np. domy zakupione przy pomocy kredytu hipotecznego, który nie był spłacany. Bank ma wtedy prawo dochodzić swoich roszczeń. Na aukcje komornicze trafiają też domy czy mieszkania z „czystą hipoteką” albo w wyniku rozwodu, jeśli rozstający się małżonkowie nie potrafią wypracować kompromisu.

Publiczne licytacje domów

Aukcje te są poza tym publiczne – nie wymagają one dużego zaangażowania, można dowiedzieć się o danej licytacji z ogłoszeń i zgłosić chęć udziału. Budzą one powszechne zainteresowanie, gdyż w ten sposób można kupić nieruchomość za cenę niższą od rynkowej. Ich zakup różni się jednak od tradycyjnego sposobu zakupu nieruchomości, gdyż przebiega on w formie aukcji – wygrywa osoba, która zaproponuje najwyższą cenę.

Licytacje komornicze domów krok po kroku

Na temat licytacji komorniczych nieruchomości krąży wiele mitów – dla jednych jest to wysokie ryzyko związane ze stanem prawnym nieruchomości, dla drugich zaniedbane domy albo zadłużone mieszkania do generalnego remontu. Tymczasem są one również szansą, by znaleźć propozycje wyjątkowe – w przystępnej cenie i w dobrym stanie.
Jednak znajomość zasad, według których odbywają się licytacje komornicze, a także świadoma decyzja o udziale w licytacji komorniczej może być dobrym sposobem na zakup domu w cenie niższej niż stawki rynkowe. Na aukcjach można znaleźć bardzo różne domy i mieszkania – zarówno o niskim, jak i wysokim standardzie, nawet luksusowe wille i posiadłości w świetnej lokalizacji.

Przebieg licytacji komorniczej – dom od komornika

Obwieszczenie o licytacji. Muszą pojawić się co najmniej na 2 tygodnie przed licytacją komorniczą – dzięki nim można zobaczyć domy wystawione na licytacje przez komornika. Są dostępne online oraz w sądzie rejonowym, urzędzie gminy oraz prasie lokalnej.

Udział w licytacji. Każdy, kto posiada zdolność do czynności prawnych, może wziąć udział w licytacjach komorniczych. Nie może to być jednak ani dłużnik, ani komornik czy też bliscy członkowie jego rodziny.

Wpłata wadium. By wziąć udział w licytacji komorniczej, należy wpłacić tzw. wadium najpóźniej do dnia poprzedzającego aukcję. Wysokość wadium to 1/10 kwoty oszacowania. Zalicza się je na poczet spłaty w razie wygranej, a w przypadku przegranej jest ono zwracane.

Licytacje domów – przebieg. Przebiega w obecności i pod kontrolą sędziego lub referendarza sądowego. Komornik przedstawia najważniejsze informacje na temat licytacji oraz domu, później rozpoczyna się właściwa licytacja komornicza. Gdy zostanie ustalona najwyższa cena i nie dochodzi do jej przebicia, komornik trzykrotnie ją wymienia i wskazuje osobę wygraną. W określonym czasie trzeba wpłacić resztę kwoty, a dom będzie wolny od obciążeń – stanie się własnością osoby wygrywającej licytację.

Spis inwentarza Bydgoszcz

Niniejsza strona ma charakter informacyjny i nie stanowi reklamy działalności prowadzonej przez komornika