Mieszkanie z licytacji komorniczej – na co zwrócić uwagę?

Mieszkanie z licytacji to dla wielu osób dobra okazja na zakup nieruchomości taniej. Niektórzy twierdzą jednak, że to tylko problem, a nawet… prawdziwe utrapienie. Sprawdź, co warto wiedzieć, jeśli zastanawiasz się nad taką inwestycją.

Kusząca cena za nieruchomość

Domy czy mieszkania z licytacji zwracają uwagę głównie atrakcyjną ceną. Najczęściej jest ona znacznie niższa niż cena rynkowa. Ma to znaczenie również dzisiaj, gdy inflacja jest zaskakująco wysoka i wszystko drożeje niemal z miesiąca na miesiąc. Mieszkanie z licytacji komorniczej dla wielu osób jest zatem dobrą okazją, z której szkoda by było nie skorzystać. Bywa, że tak jest, ale bywa też, że potem czeka nas wiele różnych kłopotów i żałujemy tej decyzji.

Mieszkanie z licytacji – co to znaczy?

Licytacje komornicze mogą obejmować m.in. mieszkania dłużników, względem których prowadzona jest egzekucja komornicza albo postępowanie upadłościowe. Pozyskane w ten sposób pieniądze mają posłużyć na spłatę długu względem wierzycieli. Licytacje są publiczne, czyli każdy może wziąć w nich udział. Publiczny charakter gwarantuje możliwość zdobycia jak najwyższej sumy, poza tym zapobiega nadużyciom podczas sprzedaży.

Przebieg licytacji komorniczej

Informację, czyli obwieszczenie o licytacji publikuje się w serwisie internetowym Krajowej Rady Sądowniczej. Dodatkowo wywiesza się je w budynkach sądu lub w urzędzie miasta. By wziąć udział w licytacji, trzeba wpłacić wadium (rękojmię), czyli 10% oszacowanej wartości nieruchomości.
Wadium jest potem wliczane do ceny, jeśli dana osoba wygra. Reszta uczestników otrzymuje je oczywiście z powrotem.

W dniu licytacji osoby biorące w niej udział zgłaszają się do biura komornika, które wpłaciły wadium. Każdy może też przyjść jako publiczność.
Nad przebiegiem licytacji czuwa komornik pod nadzorem sędziego. Zanim dojdzie do sprzedaży, biegły musi oszacować wartość rynkową nieruchomości. Jest to działanie zabezpieczające wierzyciela, bo chroni przed zbyt niską ceną.

Komornik ogłasza cenę wywoławczą – minimalnie ¾ wartości oszacowania nieruchomości. W aukcji może wziąć udział kilka osób, które składają różne oferty, przebijając je – wygrywa osoba, która zaproponuje najwyższą cenę. Jeśli mieszkanie nie zostanie sprzedane, komornik ogłasza drugą aukcję. Wtedy cena wywoławcza jest jeszcze niższa – może stanowić nawet 2/3 wartości oszacowania mieszkania. Po ostatnim „przebiciu” komornik ogłasza trzy razy najwyższą zaproponowaną kwotę i kończy aukcję. Teraz już tylko sędzia wydaje postanowienie o przyjęciu przebicia. Kupujący ma dwa tygodnie, by wpłacić całą sumę.

Na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie z licytacji?

By mieszkanie faktycznie nie było dodatkowym problemem, zwróć uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim sprawdź, w jakim jest ono stanie, czy nie wymaga wielu napraw i poważnego remontu. Informacja o możliwości obejrzenia powinna być podana w obwieszczeniu komorniczym.
Drugą kwestią jest sprawdzenie sytuacji prawnej mieszkania. Warto zobaczyć wypis rejestru gruntów, akta postępowania egzekucyjnego i odpis protokołu opisu i oszacowania nieruchomości. To bardzo ważne kwestie, jeśli zastanawiasz się nad zakupem tej nieruchomości.

W mieszkaniu może też ktoś mieszkać – a lokatorzy zwykle nie są winni danej sytuacji ani nie są gotowi, by się przeprowadzić. Wtedy wymagane będzie wszczęcie postępowania eksmisyjnego i złożenie pozwu o usunięcie z lokalu osób nieuprawnionych, co jest dodatkowym kłopotem dla nowego właściciela. Warto zainteresować się aukcjami komorniczymi, ale z ostrożnością i uwagą – zdarzają się mieszkania zniszczone, a nawet mocno zdewastowane, ale można znaleźć też ciekawe oferty.

Spis inwentarza Bydgoszcz

Niniejsza strona ma charakter informacyjny i nie stanowi reklamy działalności prowadzonej przez komornika