Cofnięcie wniosku egzekucyjnego

Egzekucja komornicza to dla każdego dłużnika poważny problem. To utrata majątku oraz stres. Już po rozpoczęciu postępowania jest mało opcji. Można jednak dojść do porozumienia z komornikiem lub wierzycielem w sprawie spłaty długu. W razie braku ugody, można wystąpić o cofnięcie wniosku egzekucyjnego. Co to oznacza i jak to zrobić? Wyjaśnienie poniżej.

Cofnięcie wniosku egzekucyjnego

Wniosek egzekucyjny jest rozwiązaniem stosowanym przez wierzyciela w celu dochodzenia swojego roszczenia poprzez przymusowe zajęcie mienia dłużnika i sprzedaż go na licytacji. Czy można cofnąć wniosek egzekucyjny? Tak, wierzyciel może zdecydować się cofnąć ten wniosek tj. umorzyć postępowanie egzekucyjne. Proces ściągania należności może zostać zatrzymany na wniosek wierzyciela.

Cofnięcie wniosku egzekucyjnego (umorzenie egzekucji) stanowi proces prawny, w którym wierzyciel decyduje się wycofać skierowany do komornika wniosek o przeprowadzenie egzekucji na majątku dłużnika w celu odzyskania swojego należnego długu.

Przyczyny cofnięcia wniosku egzekucyjnego 

Przyczyny takiej decyzji mogą być różne. Mogą to być np. negocjacje z dłużnikiem, zawarcie ugody, uzyskanie innych informacji lub zmiana okoliczności. Najczęstszym powodem jest spłata przez dłużnika całej kwoty. Jest to krok, który może być podjęty z różnych przyczyn i może wiązać się z pewnymi konsekwencjami, w tym kosztami komorniczymi.

Spłata części długu – czy to wystarczy? 

Brak całej kwoty zadłużenia może być przyczyną, dla której wierzyciel nie będzie chciał umorzyć postępowania egzekucyjnego. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji. Oszczędności, które pokryją część długu, mogą być podstawą do np. zawarcia ugody z wierzycielem i cofnięciem przez niego (umorzeniem postępowania egzekucyjnego) wniosku egzekucyjnego.

Czy dłużnik może złożyć wniosek o umorzenie egzekucji?

Również dłużnik może wnioskować o umorzenie egzekucji. Jednak umorzenie postępowania na jego wniosek może nastąpić jedynie wtedy, gdy przed dniem złożenia wniosku roszczenie objęte tytułem wykonawczym uległo przedawnieniu. Dodatkowo jeśli wierzyciel nie udowodni, że doszło do zdarzenia, w efekcie czego bieg terminu przedawnienia przerwał się. Bywają sytuacje, że doszło do przerwania biegu przedawnienia, jednak wierzycielowi nie udało się tego wykazać. Wtedy postępowanie zostaje umorzone.

Cofnięcie wniosku egzekucyjnego a koszty komornicze

Warto zaznaczyć, że cofnięcie wniosku egzekucyjnego (umorzenie postępowania egzekucyjnego) przez wierzyciela nie jest procesem wolnym od kosztów.

W razie umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela albo na podstawie art. 824 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego, wierzyciela obciąża opłata stosunkowa w wysokości 5% wartości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania. Jeżeli jednak wierzyciel wykaże, że przyczyna umorzenia postępowania egzekucyjnego wiąże się ze spełnieniem świadczenia przez dłużnika w terminie miesiąca od dnia doręczenia dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji albo z zawarciem w tym terminie porozumienia między wierzycielem a dłużnikiem dotyczącego sposobu lub terminu spełnienia świadczenia, opłata ta obciąża dłużnika. Jeżeli spełnienie świadczenia lub zawarcie porozumienia z wierzycielem nastąpiło po upływie miesiąca od dnia doręczenia dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji, obciąża go opłata w wysokości 10% wartości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania.

Jeżeli wniosek wierzyciela został zgłoszony przed doręczeniem dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji, opłata wynosi 100 złotych.

Spis inwentarza Bydgoszcz

Niniejsza strona ma charakter informacyjny i nie stanowi reklamy działalności prowadzonej przez komornika