Umorzenie postępowania egzekucyjnego

Umorzenie postępowania egzekucyjnego to jedna z możliwości jego zakończenia. Jest możliwe w sytuacji, gdy nie ma szans na odzyskania całości lub nawet części długu. Decyduje o tym komornik, sąd albo sam wierzyciel. Wniosek o umorzenie może złożyć także sam dłużnik. Wyjaśniamy, na czym polega umorzenie postępowania egzekucyjnego i jakie są tego skutki.

Zastanawiasz się, czy komornik może umorzyć dług? Tak, taką możliwość ma zarówno sąd, jak i działający przy nim komornik. Dowiedz się, po jakim czasie komornik umarza postępowanie i na czym właściwie polega umorzenie egzekucji. 

Co to jest umorzenie postępowania komorniczego?

Jeśli wierzyciel uda się do sądu i uzyska tytuł wykonawczy, komornik poprowadzi tzw. egzekucję komorniczą. Warto wiedzieć, że jest coś takiego jak umorzenie postępowania egzekucyjnego. To procedura, która kończy działania komornika. 

Dochodzi np. do niej, gdy nie ma możliwości odzyskania długu. Postępowanie egzekucyjne może być umorzone w części lub w całości. Sąd może wydać decyzję o zawieszeniu lub umorzeniu egzekucji komorniczej. Szczegółowe informacje można znaleźć w art. 824 kpc. Przepis precyzuje, kiedy może dojść do umorzenia postępowania. 

Kiedy komornik umarza postępowanie?

Postępowanie egzekucyjne może zostać umorzone przez komornika, gdy dalsza egzekucja będzie bezskuteczna z powodu braku majątku lub źródła dochodu zadłużonego. Nie jest wtedy możliwe wyegzekwowanie środków pieniężnych przewyższających koszty egzekucyjne.

Ile czasu ma komornik na umorzenie egzekucji?

Jeżeli postępowanie egzekucyjne zostało zawieszone, a wierzyciel nie zażądał przez kolejnych sześć miesięcy jego podjęcia, komornik umorzy całe postępowanie egzekucyjne.

Kiedy może nastąpić umorzenie egzekucji komorniczej?

Art. 824. [Umorzenie sądowego postępowania egzekucyjnego z urzędu]

§ 1. Postępowanie umarza się w całości lub części z urzędu:
1) jeżeli okaże się, że egzekucja nie należy do organów sądowych;
2) jeżeli wierzyciel lub dłużnik nie ma zdolności sądowej albo gdy egzekucja ze względu na jej przedmiot lub na osobę dłużnika jest niedopuszczalna;
3) jeżeli jest oczywiste, że z egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych;
4) jeżeli wierzyciel w ciągu sześciu miesięcy nie dokonał czynności potrzebnej do dalszego prowadzenia postępowania lub nie zażądał podjęcia zawieszonego postępowania;
5) jeżeli prawomocnym orzeczeniem tytuł wykonawczy został pozbawiony wykonalności albo orzeczenie, na którym oparto klauzulę wykonalności, zostało uchylone lub utraciło moc;
6) jeżeli egzekucję skierowano przeciwko osobie, która według klauzuli wykonalności nie jest dłużnikiem, i która sprzeciwiła się prowadzeniu egzekucji, albo jeżeli prowadzenie egzekucji pozostaje z innych powodów w oczywistej sprzeczności z treścią tytułu wykonawczego.
§ 1[1]. Termin, o którym mowa w § 1 pkt 4, biegnie od dnia dokonania ostatniej czynności egzekucyjnej, a w razie zawieszenia postępowania – od dnia ustania przyczyny zawieszenia. Jeżeli jednak postępowanie zawieszono z uwagi na śmierć dłużnika albo utratę przez niego zdolności procesowej, termin, o którym mowa w § 1 pkt 4, biegnie od daty wydania postanowienia o zawieszeniu postępowania.
§ 2. Umorzenie wskutek braku zdolności sądowej nastąpić może dopiero wówczas, gdy w terminie wyznaczonym przez organ egzekucyjny brak ten nie zostanie usunięty. W razie usunięcia braku stosuje się odpowiednio przepis art. 818 § 2.
§ 3. Z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia o zniesieniu separacji nie jest dopuszczalne wszczęcie postępowania egzekucyjnego na podstawie tytułu egzekucyjnego wydanego w sprawach, o których mowa w art. 5675, oraz rozstrzygającego o zaspokojeniu potrzeb rodziny, o świadczeniach alimentacyjnych małżonka pozostającego w separacji względem drugiego małżonka lub względem wspólnego małoletniego dziecka małżonków co do świadczeń za okres po zniesieniu separacji. Wszczęte w tych sprawach postępowanie egzekucyjne umarza się z urzędu.

Art. 825. [Umorzenie sądowego postępowania egzekucyjnego na wniosek] Organ egzekucyjny umorzy postępowanie w całości lub części na wniosek:

1) jeżeli tego zażąda wierzyciel; jednakże w sprawach, w których egzekucję wszczęto z urzędu lub na żądanie uprawnionego organu, wniosek wierzyciela o umorzenie postępowania wymaga zgody sądu lub uprawnionego organu, który zażądał wszczęcia egzekucji;
1[1]) gdy zażąda tego dłużnik, jeżeli przed dniem złożenia wniosku o wszczęcie egzekucji roszczenie objęte tytułem wykonawczym uległo przedawnieniu, a wierzyciel nie wykaże dokumentem urzędowym lub prywatnym, że przed tym dniem nastąpiło zdarzenie, wskutek którego bieg terminu przedawnienia został przerwany;
4) jeżeli wierzyciel jest w posiadaniu zastawu zabezpieczającego pełne zaspokojenie egzekwowanego roszczenia, chyba że egzekucja skierowana jest do przedmiotu zastawu

Co w razie umorzenia postępowania egzekucyjnego?

Umorzenie postępowania egzekucyjnego skutkuje uchyleniem dokonanych czynności egzekucyjnych. Nie pozbawia jednak wierzyciela możliwości wszczęcia egzekucji po raz kolejny, chyba że jest ona niedopuszczalna z innych przyczyn. 

Alimenty – umorzenie postępowania egzekucyjnego?

Ważną informacją jest też, że egzekucja świadczeń alimentacyjnych nie może być umorzona ze względu na bezskuteczność postępowania. 

Stosownie do treści art. 1086 § 5 k.p.c. bezskuteczność egzekucji nie stanowi podstawy umorzenia postępowania. Jeżeli wierzyciel w terminie roku od daty wezwania nie dokonał czynności potrzebnej do dalszego prowadzenia postępowania albo w terminie 3 lat od dnia zawieszenia postępowania nie zażądał jego podjęcia, postępowanie umarza się w całości lub w części z urzędu.

Wszczęcie egzekucji po umorzeniu – co trzeba wiedzieć?

Umorzenie komornicze nie wyczerpuje szans wierzyciela na odzyskanie należności. Nie oznacza zakończenia sprawy długu. Wierzyciel może wnieść o wszczęcie postępowania egzekucyjnego w każdym momencie.

Zwykle powodem umorzenia jest brak majątku dłużnika. Jeśli wierzyciel ma informację, że dłużnik zaczął pracować czy wszedł w posiadanie ruchomości lub nieruchomości, można wszcząć postępowanie. Sposobem na wykrycie ew. majątku dłużnika jest złożenie wniosku do sądu o jego wyjawienie.

Spis inwentarza Bydgoszcz

Niniejsza strona ma charakter informacyjny i nie stanowi reklamy działalności prowadzonej przez komornika